Restrukturyzacja kredytów- wszystko co musisz wiedzieć


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem wskazują minione badania zrobione poprzez krajowy instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zadłużeń. Znaczy to, że z każdym rokiem wzrasta liczba ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Duża liczba specjalistów kładzie nacisk na to, że jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Jednakże w skali makro wywołuje to nader negatywne skutki dla krajowej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe aplikować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie ma środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub obniżył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.