Restrukturyzacja kredytów- miniporadnik dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacaniu i jest używana przede wszystkim w momencie gdy kredytobiorca z rozmaitych względów nie radzi sobie z prawidłową spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym sytuacji większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Sposób działania jest nader przybliżony.

W którym czasie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak postawione zapytanie nie ma bezdyskusyjnej odpowiedzi. Każdy przypadek jest specjalny i domaga się trochę zmienionej taktyki postępowania. Właściwie jest gdy prowadzimy własny domowy budżet w postaci formalnej np. wspaniałym wyjściem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu damy radę w klarowny i transparentny sposób określić swoje przychody i co w naszym wypadku jest niesłychanie istotne koszty połączone ze spłatą naszych kredytów. Właściwie jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze suma wolna do skorzystania tzw. poduszka finansowa.

Ale już gdy widzimy, iż poziom naszych kosztów niebezpiecznie przybliża się do ilości zarobków to jest to sygnał alarmowy mówiący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w stopniu daleko idącym wskazana. Nie możemy czekać z wykonaniem decyzji ponieważ zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną znaczących trudności finansowych. Musimy posiadać świadomość, że np. w momencie gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Zawsze bowiem wydatki związane z komornikiem będą wyższe niż aktualne koszty jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do banku.