Restrukturyzacja kredytów- podstawowe informacje dla zadłużonych


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz za razem większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem demonstrują ostatnie analizy przeprowadzone poprzez krajowy instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zadłużeń. Znaczy to, iż z każdego roku wzrasta ilość ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Mnóstwo znawców zaznacza to, iż jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Z kolei w skali makro wytwarza to bardzo niekorzystne rezultaty dla rodzimej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe wykorzystywać odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub obniżył wielkość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie korzystniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.