Restrukturyzacja kredytów- zbiór wiedzy praktycznej dla potrzebujących


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem demonstrują ostatnie badania zrealizowane przez polski instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zadłużeń. Znaczy to, iż z każdego roku przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Duża liczba znawców kładzie nacisk na to, że jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Z kolei w skali makro rodzi to bardzo negatywne rezultaty dla rodzimej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe zastosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub obniżył wysokość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość kosztowne w obsłudze a przecież znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.