Restrukturyzacja kredytów- perfekcyjna ścieżka do kredytowej stabilności


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem pokazują minione analizy przeprowadzone przez lokalny instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swych zobowiązań. Oznacza to, iż z każdego roku wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Duża liczba praktyków zwraca uwagę na to, że jeśli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Z kolei w skali makro sprawia to nader szkodliwe rezultaty dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe aplikować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny okres lub obniżył wysokość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo drogie w obsłudze a w końcu znacznie lepszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.