Restrukturyzacja kredytów jest coraz bardziej atrakcyjna w Polsce


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem pokazują ostatnie badania zrealizowane przez polski instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zadłużeń. Znaczy to, że z każdym rokiem przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Duża liczba znawców kładzie nacisk na to, że jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Z kolei w skali makro sprawia to niesłychanie niepomyślne skutki dla rodzimej gospodarki. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne stosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie ma środków finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub obniżył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są stosunkowo kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie wygodniejszym wyjściem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.