Restrukturyzacja kredytów- znakomita ścieżka do finansowej niezależności


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się coraz to większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy przeprowadzone przez lokalny instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swych zobowiązań. Oznacza to, że z każdym rokiem przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Wielu ekspertów podkreśla to, że jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Ale już w skali makro powoduje to bardzo szkodliwe rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe wykorzystywać właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub zmniejszył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie drogie w obsłudze a w końcu znacznie wygodniejszym wyjściem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.