Restrukturyzacja kredytów- rady specjalistów na błyskawiczne wyjście z zadłużenia


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacaniu i jest używana przede wszystkim w sytuacji kiedy kredytobiorca z różnorodnych względów nie radzi sobie z właściwą spłatą zaciągniętych zadłużeń. Nie ma w tym kazusie większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Strategia postępowania jest bardzo przybliżony.

W którym czasie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak postawione pytanie nie ma bezdyskusyjnej odpowiedzi. Każdy przypadek jest specjalny i wymaga trochę zmienionej taktyki funkcjonowania. Właściwie jest wówczas gdy mamy własny domowy budżet w postaci formalnej np. idealnym rozwiązaniem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu mamy możliwość w zrozumiały i transparentny sposób wskazać swe przychody i co w naszym wypadku jest nader ważne wydatki połączone ze spłatą naszych kredytów. Właściwie jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze suma wolna do wykorzystania tzw. poduszka pieniężna.

Natomiast gdy dostrzegamy, że poziom naszych wydatków niebezpiecznie zbliża się do sumy zarobków to jest to sygnał alarmowy informujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w najwyższym stopniu wskazana. Nie możemy zwlekać z rozpoczęciem decyzji albowiem zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną znaczących trudności finansowych. Powinniśmy posiadać świadomość, że np. w chwili gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie wolno nam do tego dopuścić. W każdej sytuacji bowiem koszta powiązane z komornikiem mogą być wyższe niż teraźniejsze koszty jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do banku.