Restrukturyzacja kredytów- komplet informacji co musisz wiedzieć


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz po raz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem pokazują ostatnie analizy zrealizowane poprzez polski instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swych zobowiązań. Znaczy to, iż z każdego roku wzrasta ilość osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Wielu praktyków zwraca uwagę na to, iż jeżeli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Natomiast w skali makro wywołuje to niesłychanie niekorzystne rezultaty dla ojczystej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty finansowe wykorzystywać właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny okres lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.