Restrukturyzacja kredytów- podstawowe informacje dla przekredytowanych


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz po raz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem wskazują minione analizy zrealizowane przez polski instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zobowiązań. Oznacza to, że z każdym rokiem wzrasta liczba osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Wielu znawców zwraca uwagę na to, iż jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Natomiast w skali makro wytwarza to niesłychanie niekorzystne rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne stosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub obniżył wielkość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.