Restrukturyzacja kredytów jako taktyka na finansowe problemy


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem wskazują minione badania przeprowadzone poprzez krajowy instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zobowiązań. Oznacza to, iż z każdym rokiem przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Duża liczba praktyków sygnalizuje to, że jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro powoduje to nader niekorzystne skutki dla rodzimej gospodarki. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe stosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub obniżył wysokość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.