Restrukturyzacja kredytów- kompilacja wiedzy praktycznej dla zadłużonych


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się coraz to większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem demonstrują ostatnie badania zrealizowane poprzez lokalny instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zobowiązań. Oznacza to, że z każdym rokiem przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Mnóstwo znawców akcentuje to, że jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Z kolei w skali makro wywołuje to bardzo szkodliwe rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe zastosować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie posiada środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub obniżył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie kosztowne w obsłudze a przecież znacznie korzystniejszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.