Restrukturyzacja kredytów jako sposób na kredytowe strapienia


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacaniu i jest używana przede wszystkim w momencie kiedy kredytobiorca z różnorodnych aspektów nie radzi sobie z regularną spłatą zaciągniętych deklaracji. Nie ma w tym wypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Strategia działania jest nader zbliżony.

W którym momencie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak postawione zapytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest specjalny i wymaga lekko zmienionej taktyki postępowania. Właściwie jest kiedy mamy własny domowy budżet w postaci formalnej np. wyśmienitym rozwiązaniem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu posiadamy możliwość w klarowny i logiczny sposób określić własne przychody i co w naszym wypadku jest niesłychanie istotne koszty powiązane ze spłatą naszych kredytów. Dobrze jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze suma wolna do wykorzystania tzw. poduszka pieniężna.

Z kolei gdy dostrzegamy, że poziom naszych kosztów niebezpiecznie przybliża się do sumy przychodów to jest to znak alarmowy komunikujący o tym, że restrukturyzacja kredytów jest jak w najwyższym stopniu wskazana. Nie możemy czekać z wykonaniem decyzji ponieważ zbytnia niefrasobliwość może być źródłem dotkliwych trudności finansowych. Musimy posiadać świadomość, że np. w chwili gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. 2-ie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. W każdej sytuacji bowiem nakłady powiązane z komornikiem będą wyższe niż obecne koszty jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do instytucji finansowej.