Restrukturyzacja kredytów- perfekcyjna ścieżka do finansowej równowagi


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacaniu i jest używana przede wszystkim w sytuacji kiedy kredytobiorca z różnorodnych aspektów nie radzi sobie z właściwą spłatą zaciągniętych deklaracji. Nie ma w tym sytuacji większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Środek postępowania jest bardzo przybliżony.

W którym czasie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak postawione zapytanie nie ma niezbitej odpowiedzi. Każdy przypadek jest specjalny i narzuca konieczność lekko zmienionej taktyki działania. Dobrze jest gdy mamy swój domowy budżet w postaci formalnej np. idealnym rozwiązaniem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu jesteśmy wstanie w jasny i logiczny sposób wskazać swoje przychody i co w naszym przypadku jest bardzo istotne wydatki połączone ze spłacaniem naszych pożyczek. Właściwie jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze kwota wolna do wykorzystania tzw. poduszka finansowa.

Ale już gdy widzimy, że poziom naszych wydatków niebezpiecznie zbliża się do sumy dochodów to jest to znak alarmowy informujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w najwyższym stopniu wskazana. Nie możemy czekać z rozpoczęciem decyzji ponieważ zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną znaczących kłopotów finansowych. Powinniśmy posiadać świadomość, iż np. w momencie gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. 2-ie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Zawsze bowiem nakłady powiązane z komornikiem mogą być wyższe niż obecne nakłady jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do agencji bankowej.