Restrukturyzacja kredytów- miniporadnik dla potrzebujących


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz po raz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem pokazują ostatnie badania zrobione przez polski instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swych zadłużeń. Znaczy to, iż z każdym rokiem wzrasta liczba jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Wielu fachowców kładzie nacisk na to, że jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro wywołuje to bardzo niekorzystne rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe wykorzystywać stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub obniżył wielkość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.