Restrukturyzacja kredytów- podstawowe informacje dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem wskazują minione analizy prowadzone poprzez polski instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zobowiązań. Znaczy to, iż z każdego roku wzrasta liczba jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Duża liczba ekspertów zwraca uwagę na to, że jeśli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Natomiast w skali makro sprawia to nader negatywne skutki dla ojczystej ekonomii. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne aplikować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub obniżył wielkość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.