Restrukturyzacja kredytów- świetna ścieżka do kredytowej stabilności


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacaniu i jest stosowana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z rozmaitych względów nie radzi sobie z regularną spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym casusie większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Środek działania jest nader zbliżony.

W jakim czasie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak zbudowane pytanie nie ma bezdyskusyjnej odpowiedzi. Każdy przypadek jest specjalny i domaga się trochę zmienionej taktyki działania. Dobrze jest kiedy prowadzimy własny domowy budżet w postaci formalnej np. kapitalnym wyjściem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu damy radę w zrozumiały i przejrzysty sposób ustalić swe zarobki i co w naszym przypadku jest bardzo istotne koszty powiązane ze spłacaniem naszych kredytów. Właściwie jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze suma wolna do wykorzystania tzw. poduszka finansowa.

Ale już gdy dostrzegamy, iż poziom naszych kosztów niebezpiecznie przybliża się do sumy zarobków to jest to sygnał alarmowy komunikujący o tym, że restrukturyzacja kredytów jest jak najbardziej wskazana. Nie możemy czekać z podjęciem decyzji albowiem zbytnia niefrasobliwość może być źródłem niebezpiecznych problemów finansowych. Musimy posiadać świadomość, że np. w chwili gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie wolno nam do tego dopuścić. W każdej sytuacji bowiem nakłady związane z komornikiem mogą być wyższe niż dzisiejsze wydatki jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do banku.