Restrukturyzacja kredytów- miniporadnik dla potrzebujących


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacie i jest stosowana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z rozlicznych względów nie radzi sobie z właściwą spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym kazusie większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Środek postępowania jest niesłychanie zbliżony.

W którym momencie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak zbudowane pytanie nie ma niezbitej odpowiedzi. Każdy przypadek jest specjalny i domaga się lekko zmienionej taktyki postępowania. Dobrze jest kiedy prowadzimy własny domowy budżet w postaci formalnej np. wspaniałym rozwiązaniem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu posiadamy możliwość w jasny i transparentny sposób ustalić swe przychody i co w naszym przypadku jest bardzo ważne koszty połączone ze spłacaniem naszych kredytów. Właściwie jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze kwota wolna do użytku tzw. poduszka pieniężna.

Natomiast gdy widzimy, że poziom naszych wydatków niebezpiecznie przybliża się do sumy zarobków to jest to sygnał alarmowy mówiący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w najwyższym stopniu wskazana. Nie możemy czekać z podjęciem decyzji dlatego, że zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną niebezpiecznych kłopotów kredytowych. Musimy mieć świadomość, że np. w chwili kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie wolno nam do tego dopuścić. W każdej sytuacji bowiem nakłady związane z komornikiem będą wyższe niż bieżące koszty jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do agencji bankowej.