Restrukturyzacja kredytów- rady fachowców na bezzwłoczne wyjście z długów


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem wskazują minione analizy zrealizowane poprzez krajowy instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zobowiązań. Znaczy to, że z każdym rokiem wzrasta liczba osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Mnóstwo fachowców podkreśla to, iż jeśli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to efekt w skali mikro. Jednakże w skali makro powoduje to bardzo negatywne rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty finansowe zastosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie ma zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas lub obniżył wysokość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie drogie w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.