Restrukturyzacja kredytów- miniporadnik dla potrzebujących


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem demonstrują minione badania zrobione przez lokalny instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swych zadłużeń. Znaczy to, iż z każdego roku przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Duża liczba specjalistów zwraca uwagę na to, iż jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to efekt w skali mikro. Z kolei w skali makro wywołuje to nader szkodliwe skutki dla krajowej ekonomii. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe aplikować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub zmniejszył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie drogie w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym wyjściem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.