Restrukturyzacja kredytów- świetna ścieżka do kredytowej równowagi


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacie i jest wykorzystywana przede wszystkim w sytuacji kiedy kredytobiorca z rozmaitych względów nie radzi sobie z poprawną spłatą zaciągniętych zadłużeń. Nie ma w tym sytuacji większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Środek postępowania jest bardzo zbliżony.

W którym momencie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak postawione zapytanie nie ma bezdyskusyjnej odpowiedzi. Każdy przypadek jest wyjątkowy i wymaga trochę zmienionej taktyki postępowania. Dobrze jest kiedy prowadzimy swój domowy budżet w postaci formalnej np. wspaniałym rozwiązaniem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu jesteśmy wstanie w jasny i przejrzysty sposób stwierdzić swoje zarobki i co w naszym wypadku jest bardzo ważne koszty powiązane ze spłacaniem naszych kredytów. Dobrze jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze kwota wolna do skorzystania tzw. poduszka pieniężna.

Ale już gdy zobaczymy, że poziom naszych wydatków niebezpiecznie zbliża się do ilości dochodów to jest to sygnał alarmowy mówiący o tym, że restrukturyzacja kredytów jest jak w najwyższym stopniu wskazana. Nie możemy czekać z rozpoczęciem decyzji dlatego, że zbytnia niefrasobliwość może być źródłem dotkliwych problemów kredytowych. Musimy posiadać świadomość, iż np. w momencie gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Za każdym razem bowiem wydatki powiązane z komornikiem mogą być wyższe niż aktualne koszty jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do agencji bankowej.