Restrukturyzacja kredytów w czasach po ogólnoświatowym kryzysie


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz po raz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem pokazują minione analizy zrobione przez polski instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swoich zobowiązań. Oznacza to, iż z każdego roku wzrasta liczba jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Wielu praktyków sygnalizuje to, iż jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Natomiast w skali makro wywołuje to nader negatywne rezultaty dla rodzimej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty finansowe stosować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub zmniejszył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość drogie w obsłudze a przecież znacznie korzystniejszym wyjściem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.