Restrukturyzacja kredytów- podstawowe informacje dla potrzebujących


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacie i jest używana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z różnych względów nie radzi sobie z prawidłową spłatą zaciągniętych zadłużeń. Nie ma w tym sytuacji większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Strategia postępowania jest bardzo przybliżony.

W jakim momencie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak postawione zapytanie nie ma niezbitej odpowiedzi. Każdy przypadek jest wyjątkowy i narzuca konieczność odrobinę zmienionej taktyki działania. Dobrze jest gdy prowadzimy swój domowy budżet w postaci formalnej np. znakomitym wyjściem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu możemy w zrozumiały i transparentny sposób ustalić swoje dochody i co w naszym przypadku jest bardzo istotne nakłady związane ze spłacaniem naszych kredytów. Dobrze jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze suma wolna do skorzystania tzw. poducha pieniężna.

Ale już gdy zobaczymy, że poziom naszych wydatków niebezpiecznie przybliża się do sumy profitów to jest to sygnał alarmowy komunikujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak najbardziej wskazana. Nie możemy czekać z rozpoczęciem decyzji dlatego, że zbytnia niefrasobliwość może być źródłem niebezpiecznych trudności kredytowych. Musimy mieć świadomość, iż np. w chwili kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum 2-ie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Zawsze bowiem nakłady związane z komornikiem będą wyższe niż teraźniejsze nakłady jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do agencji bankowej.