Restrukturyzacja kredytów okiem doświadczonego specjalisty kredytowego


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem pokazują ostatnie analizy prowadzone poprzez lokalny instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zobowiązań. Znaczy to, iż z każdym rokiem przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Mnóstwo znawców kładzie nacisk na to, że jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Jednakże w skali makro wytwarza to bardzo niekorzystne skutki dla krajowej ekonomii. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe aplikować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie ma zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub obniżył wielkość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie korzystniejszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.