Restrukturyzacja kredytów w czasach po ogólnoświatowej recesji


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacaniu i jest używana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z różnych względów nie radzi sobie z regularną spłatą zaciągniętych zadłużeń. Nie ma w tym casusie większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Środek działania jest niesłychanie zbliżony.

W którym czasie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak postawione pytanie nie ma niezbitej odpowiedzi. Każdy przypadek jest indywidualny i wymaga nieco zmienionej taktyki działania. Dobrze jest kiedy mamy swój domowy budżet w postaci formalnej np. kapitalnym wyjściem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu posiadamy możliwość w klarowny i logiczny sposób określić swoje przychody i co w naszym przypadku jest niesłychanie istotne koszty związane ze spłacaniem naszych kredytów. Dobrze jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze suma wolna do użytku tzw. poducha finansowa.

Natomiast gdy dostrzegamy, iż poziom naszych kosztów niebezpiecznie zbliża się do ilości zarobków to jest to znak alarmowy komunikujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak najbardziej wskazana. Nie możemy czekać z podjęciem decyzji dlatego, że zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną dotkliwych trudności kredytowych. Musimy mieć świadomość, iż np. w chwili gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie wolno nam do tego dopuścić. Zawsze bowiem wydatki powiązane z komornikiem mogą być wyższe niż dzisiejsze koszty jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do agencji bankowej.