Restrukturyzacja kredytów- sugestie ekspertów na szybkie wyjście z długów


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacaniu i jest stosowana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z rozlicznych względów nie radzi sobie z prawidłową spłatą zaciągniętych zadłużeń. Nie ma w tym wypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Sposób postępowania jest bardzo przybliżony.

W którym czasie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak zbudowane pytanie nie ma niezbitej odpowiedzi. Każdy przypadek jest odrębny i narzuca konieczność trochę zmienionej taktyki postępowania. Dobrze jest kiedy mamy własny domowy budżet w postaci formalnej np. wyśmienitym rozwiązaniem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu mamy możliwość w jasny i przejrzysty sposób ustalić swoje przychody i co w naszym wypadku jest niesłychanie ważne nakłady połączone ze spłacaniem naszych pożyczek. Właściwie jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze suma wolna do skorzystania tzw. poduszka pieniężna.

Ale już gdy zobaczymy, że poziom naszych wydatków niebezpiecznie zbliża się do sumy zarobków to jest to znak alarmowy informujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak najbardziej wskazana. Nie możemy zwlekać z wykonaniem decyzji albowiem zbytnia niefrasobliwość może być źródłem dotkliwych problemów kredytowych. Musimy posiadać świadomość, że np. w momencie kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Zawsze bowiem ceny powiązane z komornikiem mogą być wyższe niż teraźniejsze wydatki jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do instytucji finansowej.