Restrukturyzacja kredytów- podstawowe informacje dla zadłużonych


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem pokazują minione badania przeprowadzone przez krajowy instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zobowiązań. Znaczy to, iż z każdym rokiem przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Wielu znawców sygnalizuje to, iż jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Choć już w skali makro wytwarza to bardzo szkodliwe skutki dla rodzimej gospodarki. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne zastosować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub obniżył wysokość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym wyjściem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.