Restrukturyzacja kredytów- miniporadnik dla przekredytowanych


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem pokazują ostatnie badania prowadzone poprzez polski instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdym rokiem wzrasta ilość osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Wielu specjalistów kładzie nacisk na to, iż jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Choć już w skali makro rodzi to niesłychanie negatywne rezultaty dla rodzimej ekonomii. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty finansowe wykorzystywać odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie posiada środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub zmniejszył wysokość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie wygodniejszym wyjściem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.