Restrukturyzacja kredytów- miniporadnik dla potrzebujących


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się raz za razem większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem wskazują ostatnie badania prowadzone przez lokalny instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zobowiązań. Oznacza to, iż z każdego roku wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Duża liczba fachowców uwypukla to, że jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Z kolei w skali makro wywołuje to niesłychanie negatywne rezultaty dla ojczystej ekonomii. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty finansowe zastosować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub zmniejszył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość drogie w obsłudze a w końcu znacznie wygodniejszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.