Restrukturyzacja kredytów- komplet informacji co powienieneś znać


Restrukturyzacja kredytów to następne zadanie z jakim przyszło mi się zmierzyć w mej pracy konsultanta pożyczkowego. O ile temat zaciągania kredytów jest mniej lub bardziej znana przeważającej części obywateli naszego kraju tj. tej grupie, która to chociaż raz w swym życiu zdecydowała się na zaciągnięcie pożyczki. Sprawa wówczas jest relatywnie łatwa. Pragniemy gotówki na wyznaczony cel np. jesteśmy świeżym małżeństwem i budujemy własny wymarzony dom. Udajemy się wobec tego do agencji bankowej i staramy się o dostanie kredytu hipotecznego. Bank aby mieć pewność, że taki kredyt będziemy starannie spłacać weryfikuje nasze przychody, ich wysokość, okresowość, rodzaj zakładu pracy itd. Oprócz tego zwrot kredytu zabezpiecza przez zrealizowanie należytego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości, jest to wydział czwarty ksiąg wieczystych tj. hipoteka.

Restrukturyzacja kredytów to temat co do którego wypada posiadać adekwatną wiedzę praktyczną już stricte prawniczą. Dlatego, że musimy mieć świadomość, że zawarta umowa kredytowa to poważne zobowiązanie, jakiego normy nie mogą być dobrowolnie określone i zmieniane przez strony porozumienia. Umowa jest bowiem regulowana poprzez stosowne dokumenty, niższej wagi- takie jak regulaminy bankowe i wyższej rangi jak Ustawa o Prawie Bankowym, Ustawa o kredycie konsumenckim i Kodeks cywilny.

Z tej przyczyny jeśli naszym zadaniem jest restrukturyzacja kredytów to musimy brać pod uwagę ograniczenia, jakie to są nakładane przez opisane akty, zarówno na nas jak i na bank. Np. gdy nie spłacamy naszego kredytu i wystąpiła zaległość w postaci dwóch niespłaconych rat to bank ma prawną perspektywę zapoczątkowania procedury wypowiedzenia naszej umowy, co ostatecznie kończy się egzekucją komorniczą.