Restrukturyzacja kredytów w skomplikowanych czasach


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem pokazują ostatnie badania zrobione poprzez krajowy instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swoich zadłużeń. Znaczy to, że z każdego roku przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Duża liczba praktyków zwraca uwagę na to, iż jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Z kolei w skali makro wytwarza to niesłychanie szkodliwe skutki dla krajowej gospodarki. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne aplikować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub obniżył wielkość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.