Restrukturyzacja kredytów jest coraz to w większym stopniu atrakcyjna w Polsce


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz to większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem demonstrują ostatnie analizy zrealizowane przez polski instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zadłużeń. Znaczy to, że z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Wielu specjalistów kładzie nacisk na to, że jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Natomiast w skali makro wywołuje to bardzo niekorzystne skutki dla rodzimej ekonomii. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy pieniężne aplikować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub obniżył wysokość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są stosunkowo kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie lepszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.