Restrukturyzacja kredytów- kompendium informacji dla potrzebujących


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz za razem większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem wskazują minione analizy przeprowadzone poprzez krajowy instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zadłużeń. Znaczy to, iż z każdego roku wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego długu. Mnóstwo ekspertów akcentuje to, że jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Ale już w skali makro sprawia to bardzo niepomyślne rezultaty dla krajowej gospodarki. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne stosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas lub zmniejszył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość drogie w obsłudze a przecież znacznie korzystniejszym wyjściem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.