Restrukturyzacja kredytów jest coraz to w większym stopniu popularna w Polsce


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacaniu i jest stosowana przede wszystkim w momencie kiedy kredytobiorca z różnorakich względów nie radzi sobie z poprawną spłatą zaciągniętych zadłużeń. Nie ma w tym kazusie większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Tryb postępowania jest bardzo przybliżony.

W którym momencie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak postawione zapytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest indywidualny i narzuca konieczność odrobinę zmienionej taktyki postępowania. Świetnie jest kiedy prowadzimy swój domowy budżet w postaci formalnej np. idealnym rozwiązaniem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w jasny i transparentny sposób stwierdzić swe przychody i co w naszym wypadku jest nader istotne nakłady połączone ze spłatą naszych kredytów. Właściwie jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze kwota wolna do wykorzystania tzw. poduszka pieniężna.

Ale już gdy zobaczymy, że poziom naszych kosztów niebezpiecznie zbliża się do ilości dochodów to jest to sygnał alarmowy informujący o tym, że restrukturyzacja kredytów jest jak w największym stopniu wskazana. Nie możemy czekać z wykonaniem decyzji gdyż zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną dotkliwych problemów kredytowych. Powinniśmy mieć świadomość, że np. w momencie gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Za każdym razem bowiem koszty powiązane z komornikiem mogą być wyższe niż bieżące nakłady jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do agencji bankowej.