Restrukturyzacja kredytów- perfekcyjne wyjście dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem wskazują minione analizy prowadzone poprzez lokalny instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Duża liczba fachowców akcentuje to, iż jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Choć już w skali makro sprawia to bardzo niekorzystne rezultaty dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe stosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub obniżył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie lepszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.