Restrukturyzacja kredytów- zbiór wiedzy praktycznej dla przekredytowanych


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacie i jest wykorzystywana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z różnorakich aspektów nie radzi sobie z regularną spłatą zaciągniętych deklaracji. Nie ma w tym wypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Sposób postępowania jest nader zbliżony.

W którym czasie restrukturyzacja kredytów jest potrzebna?
Na tak postawione zapytanie nie ma bezdyskusyjnej odpowiedzi. Każdy przypadek jest wyjątkowy i wymaga nieco zmienionej taktyki postępowania. Właściwie jest gdy mamy swój domowy budżet w postaci formalnej np. świetnym wyjściem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu damy radę w zrozumiały i przejrzysty sposób wskazać swe zarobki i co w naszym przypadku jest niesłychanie istotne koszty połączone ze spłacaniem naszych kredytów. Właściwie jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze suma wolna do użytku tzw. poduszka finansowa.

Ale już gdy zobaczymy, że poziom naszych wydatków niebezpiecznie przybliża się do ilości przychodów to jest to znak alarmowy komunikujący o tym, że restrukturyzacja kredytów jest jak w najwyższym stopniu wskazana. Nie możemy czekać z rozpoczęciem decyzji albowiem zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną znaczących trudności kredytowych. Powinniśmy mieć świadomość, że np. w chwili gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum 2-ie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie wolno nam do tego dopuścić. Za każdym razem bowiem koszta związane z komornikiem mogą być wyższe niż bieżące koszty jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do instytucji finansowej.