Restrukturyzacja kredytów- kompilacja wiedzy praktycznej dla kredytobiorcy


Restrukturyzacja kredytów jest materią, które w znacznej części przypadków niewiele mówi typowemu użytkownikowi. Nawet jeśli takie wyrażenie jest niektórym osobom znajome to nieduży procent użytkowników jest w stanie wytłumaczyć o co tak rzeczywiście chodzi. Poniższy artykuł ma za zadanie przybliżyć nieco zagadnienie i mam szczerą wiarę, że czytelnik wyciągnie z niego spostrzeżenia także dla własnej osoby.

W swej pracy specjalizuje się działalności finansowo- prawnej gdzie restrukturyzacja kredytów zajmuje czołowe miejsce jako sposób na wyjście z tarapatów kredytowych. Jak pokazują minione ankiety statystyczne w naszym kraju przybywa osób, których dotyka problem nadmiernego zadłużenia. Ubiegłoroczny raport poważnej organizacji badawczej wskazuje, iż już ponad 2 miliony naszych rodaków nie spłaca na czas swoich zadłużeń. Nie wolno nam lekceważyć tego zjawiska albowiem wpływa ono w sposób w dużej mierze niepożądany na całą krajową gospodarkę.

Restrukturyzacja kredytów ma za zadanie przeciwstawiać się niekorzystnym skutkom sytuacji w jakiej to dana jednostka nie radzi sobie ze spłatą swych zadłużeń. Przyczyny tego rodzaju stanu rzeczy są wielorakie i nie wolno nam obwiniać tylko dłużników, którzy w sposób nieodpowiedzialny i w pełni świadomy zaciągali zobowiązania, które już na samym początku były wątpliwe w spłacie. Drugą stroną medalu jest albowiem polityka przedsiębiorstw kredytowych, które świadczą produkty polegające na udzielaniu kredytów lub pożyczek. Bardzo często, suma jaką konsument przyjmuje w ramach pożyczki jest 3 razy mniejsza od tej, którą zmuszony jest zwrócić. W przypadku osoba, która nie posiada wystarczającej świadomości finansowej zatwierdza taką umowę to niejednokrotnie kończy się to w bolesny sposób gdyż niezwrócona wierzytelność trafia do sądu i jest to prosta droga do egzekucji komorniczej.