Restrukturyzacja kredytów w latach po ogólnoświatowym kryzysie


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz za razem większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem pokazują ostatnie analizy zrealizowane poprzez polski instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swoich zadłużeń. Znaczy to, że z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Duża liczba znawców akcentuje to, że jeżeli trend ten będzie się trzymać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Choć już w skali makro sprawia to nader szkodliwe rezultaty dla ojczystej ekonomii. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne aplikować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub zmniejszył wielkość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo drogie w obsłudze a w końcu znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.