Restrukturyzacja kredytów w przykrych latach


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz to większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem pokazują ostatnie badania prowadzone poprzez lokalny instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie płaci w terminie swych zobowiązań. Znaczy to, że z każdym rokiem przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Mnóstwo fachowców akcentuje to, iż jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to efekt w skali mikro. Natomiast w skali makro powoduje to bardzo niepomyślne skutki dla ojczystej ekonomii. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe wykorzystywać stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub zmniejszył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym wyjściem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.