Restrukturyzacja kredytów- bardzo dobre rozwiązanie dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz po raz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem pokazują ostatnie badania prowadzone poprzez lokalny instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swoich zobowiązań. Znaczy to, iż z każdym rokiem wzrasta ilość osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Mnóstwo fachowców sygnalizuje to, że jeżeli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to efekt w skali mikro. Ale już w skali makro wywołuje to bardzo niepomyślne skutki dla krajowej gospodarki. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe aplikować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub obniżył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.