Restrukturyzacja kredytów- miniporadnik dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem pokazują minione analizy zrobione poprzez polski instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swoich zadłużeń. Znaczy to, że z każdego roku przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Wielu fachowców zaznacza to, iż jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Ale już w skali makro wywołuje to nader negatywne skutki dla krajowej gospodarki. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne stosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub zmniejszył wielkość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.