Restrukturyzacja kredytów okiem sprawdzonego konsultanta kredytowego


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz po raz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem demonstrują minione analizy przeprowadzone przez polski instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swych zadłużeń. Oznacza to, iż z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Duża liczba praktyków uwypukla to, że jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Natomiast w skali makro rodzi to bardzo negatywne skutki dla ojczystej ekonomii. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe aplikować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie ma zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub obniżył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie drogie w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.