Restrukturyzacja kredytów- komplet informacji co musisz znać


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz po raz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem demonstrują minione badania zrealizowane poprzez krajowy instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zadłużeń. Oznacza to, iż z każdym rokiem wzrasta liczba osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Wielu praktyków podkreśla to, iż jeżeli trend ten będzie się trzymać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro rodzi to bardzo szkodliwe rezultaty dla krajowej gospodarki. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne zastosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub obniżył wielkość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie wygodniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.