Restrukturyzacja kredytów- porady znawców na bezzwłoczne wyjście z zadłużenia


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz za razem większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem demonstrują ostatnie analizy zrealizowane przez polski instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zobowiązań. Znaczy to, że z każdego roku wzrasta liczba ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Wielu fachowców zaznacza to, że jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to efekt w skali mikro. Choć już w skali makro rodzi to niesłychanie szkodliwe rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty finansowe wykorzystywać stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub zmniejszył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.