Restrukturyzacja kredytów w skomplikowanych czasach


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacaniu i jest stosowana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z różnorodnych względów nie radzi sobie z regularną spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym casusie większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Sposób działania jest bardzo zbliżony.

W jakim momencie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak zbudowane zapytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest indywidualny i narzuca konieczność trochę zmienionej taktyki funkcjonowania. Świetnie jest gdy mamy własny domowy budżet w postaci formalnej np. znakomitym rozwiązaniem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w jasny i transparentny sposób określić swoje przychody i co w naszym przypadku jest bardzo ważne koszty powiązane ze spłacaniem naszych pożyczek. Właściwie jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze kwota wolna do wykorzystania tzw. poducha pieniężna.

Ale już gdy widzimy, że poziom naszych kosztów niebezpiecznie przybliża się do sumy przychodów to jest to znak alarmowy mówiący o tym, że restrukturyzacja kredytów jest jak w stopniu daleko idącym wskazana. Nie możemy zwlekać z rozpoczęciem decyzji dlatego, że zbytnia niefrasobliwość może być źródłem znaczących trudności kredytowych. Musimy posiadać świadomość, iż np. w chwili gdy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum 2-ie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Za każdym razem bowiem ceny powiązane z komornikiem mogą być wyższe niż dzisiejsze koszty jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do agencji bankowej.