Restrukturyzacja kredytów- świetne wyjście dla zadłużonych


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem wskazują minione badania przeprowadzone przez lokalny instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zobowiązań. Oznacza to, iż z każdym rokiem wzrasta liczba jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Wielu ekspertów zaznacza to, że jeśli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro powoduje to bardzo niepomyślne rezultaty dla rodzimej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne stosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie ma środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.