Restrukturyzacja kredytów- imponująca ścieżka do finansowej równowagi


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem pokazują ostatnie analizy prowadzone poprzez lokalny instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Wielu praktyków kładzie nacisk na to, iż jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Jednakże w skali makro wywołuje to nader negatywne rezultaty dla rodzimej ekonomii. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe zastosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas lub zmniejszył wysokość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.