Restrukturyzacja kredytów- rady ekspertów na szybkie wyjście z długów


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się raz po raz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem pokazują minione badania przeprowadzone poprzez lokalny instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zobowiązań. Znaczy to, że z każdym rokiem przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Mnóstwo praktyków zaznacza to, że jeżeli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Z kolei w skali makro sprawia to niesłychanie niepomyślne skutki dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe wykorzystywać właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas lub obniżył wysokość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.