Restrukturyzacja kredytów w trudnych czasach


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem demonstrują ostatnie analizy zrealizowane przez lokalny instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, iż z każdego roku przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Mnóstwo praktyków zaznacza to, że jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Ale już w skali makro rodzi to niesłychanie negatywne rezultaty dla krajowej gospodarki. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty finansowe wykorzystywać stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny okres lub zmniejszył wielkość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.