Restrukturyzacja kredytów- zbiór informacji dla zadłużonych


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacaniu i jest stosowana przede wszystkim w momencie kiedy kredytobiorca z różnorakich aspektów nie radzi sobie z właściwą spłatą zaciągniętych zadłużeń. Nie ma w tym przypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Tryb działania jest bardzo zbliżony.

W jakim czasie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak postawione zapytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest specjalny i wymaga nieco zmienionej taktyki postępowania. Świetnie jest wówczas gdy prowadzimy swój domowy budżet w postaci formalnej np. idealnym wyjściem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu możemy w klarowny i logiczny sposób wyznaczyć swoje dochody i co w naszym przypadku jest nader istotne wydatki związane ze spłatą naszych kredytów. Właściwie jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze suma wolna do wykorzystania tzw. poduszka finansowa.

Ale już gdy dostrzegamy, iż poziom naszych kosztów niebezpiecznie zbliża się do sumy profitów to jest to sygnał alarmowy komunikujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w najwyższym stopniu wskazana. Nie możemy zwlekać z rozpoczęciem decyzji dlatego, że zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną dotkliwych kłopotów finansowych. Powinniśmy mieć świadomość, że np. w chwili kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie wolno nam do tego dopuścić. W każdej sytuacji bowiem koszta związane z komornikiem będą wyższe niż aktualne nakłady jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do agencji bankowej.